Wybór trumny nie jest wbrew pozorom łatwy, z różnych względów. Po pierwsze dlatego, że na rynku jest ich szeroki wybór, a po drugie różnorodne są zwyczaj i warunki, które decydują o tym jaki rodzaj trumny wybrać. Znaczenie ma głównie materiał, z jakiego została ona zrealizowana. Jak wynika z doświadczenia stolarzy, którzy wykonują trumny największym zainteresowaniem cieszą się te opracowane z drewna dębowego, które choćby najdroższe są najtrwalsze i właściwie się prezentują. Popularne są także trumny przygotowane ze świerku czy sosny. Mogą one być matowe albo z połyskiem.

Trumny w wielu sytuacjach posiadają zdobienia, które dodają im klasy i elegancji. Spore znaczenie posiadają listwy ozdobne do trumien. Te najbardziej stylowe zrobione są także z drewna, choć bywają ich styropianowe zamienniki. Profesjonalni stolarze, którzy zajmują się produkcja trumien na życzenie kontrahentów wyposażają je w warkoczyki drewnienie czy w koraliki do trumien, które pełnią funkcje ozdobne. Wszystko w współzależności od upodobań mężczyźni i kobiety, która trumnę zamawia, miejsca gdzie odbywa się pogrzeb, ale również od zasobności portfela.

Zdarzają się również zamówienia na trumny, które mają nawet ekskluzywny charakter, co przejawia się jakością materiałów, z których trumna została przygotowana, niemniej jednak też bogactwem zdobień. Nie bez znaczenia posiada również wnętrze takiej trumny, gdzie do jej wyściełania wybiera się luksusowe materiały. Trumny także są wykonywane na zamówienie pod kątem wielkości, są to w większości wypadków trumny przeznaczone do pochówki dzieci, lub w przypadku gdy dana osoba była bardzo otyła albo wysoka.

Sprawdź: listwy ozdobne do trumien.