W naszych coraz bardziej rozwiniętych technologicznie czasach zanieczyszczenia środowiska są z każdym dniem większe i w rosnącym stopniu negatywnie wpływają na zdrowie nasze i naszych najbliższych. Czy można się ustrzec przed tym niebezpiecznym zjawiskiem?

W przypadku zanieczyszczeń wody sprawa jest wyjątkowo skomplikowana. Kilka substancji produkowanych przede wszystkim na potrzeby rolnictwa (chemiczne środki ochrony roślin) i przemysłu farmaceutycznego (między innymi szeroko stosowane substancje hormonalne) nie ulegają zupełnej biodegradacji, a w rezultacie z łatwością mogą dostawać się do naszych organizmów. Bezpośrednio nie są one szkodliwe, jednak ichniejszym długofalowy wpływ na nasze zdrowie jest niedwuznacznie negatywny, co potwierdziły masowe badania dokonane przez rekomendowane ośrodki. W jaki sposób można sobie radzić z tym gigantycznym problemem?

Jednym z koncepcji jest użycie innowacyjnego koncepcji na uzdatnianie wody – xylem water solutions polegającego na wykorzystaniu chloru, który ze znakomitym skutkiem eliminuje z wody groźne dla naszego organizmu mikroelementy, z którymi nie mogły sobie poradzić poprzednio stosowane techniki.

Kolejnym, możliwe, że jeszcze bardziej efektywnym, a niewątpliwie przyjaźniejszym dla środowiska naturalnego rozstrzygnięciem, jest zastosowanie w procesie oczyszczania wody dezynfekcji za pomocą światła ultrafioletowego. Lampy UV do wody działają na bazie naturalnego funkcjonowania światła słonecznego.

Z kolei najlepszym rozwiązaniem do usuwania wody są pompy do wody mogące pompować również np ciecze aktywne chemicznie.

Zobacz: pompy do wody.